Roppan már a cseresznye
A tavasz után hazánkban elsőként érik a csonthéjas gyümölcsfélék közül a cseresznye, pontosabban annak egyes fajtái. Mindenki szereti ezt a roppant finom és egészséges gyümölcsöt, melyet teljes érésben szüretelünk június elejétől július elejéig. Sok telek rendelkezik cseresznyefával.
A leggyakoribb a magas fájú Germersdorfi óriás egyik szelektált fajtája, ami bőven kielégíti egy 4 fős család cseresznyefogyasztási igényeit – természetesen, ha van aki leszüretelje a több méter magasságban csüngő finomságokat.
A cseresznye középkötött talajt igényel, s a közepes vízigényű gyömölcsfajok közé sorolandó. A hajtás- és gyümölcsnövekedés időszakában igényli a legnagyobb vízmennyiséget.
A szamóca mellett a cseresznye is primőr termék, így magas az értékesítési ára.
A hazai szabadföldi cseresznyetermesztés hátráltató tényezője a nyár eleji hektikus időjárás, a túl rövid idő alatt lehulló nagy mennyiségű csapadék. Ez a természeti jelenség jócskán tizedeli a termesztők jövedelmét, mivel így a gyümölcs könnyen kihasad, kicsattan, s így a termés eladhatatlanná válik étkezési célra. A termés évről évre egyre drágább a növekvő termelési költségek miatt. A kertészetet – mint minden más mezőgazdasági ágazatot – sújtja a munkaerőhiány, ami továbbá nehezíti a termesztést, hiszen a cseresznyét kizárólag kézzel és kocsánnyal lehet betakarítani. A festőlevű fajtákat érdemes gumikesztyűben szüretelni.
Beltartalmi értékei rendkívül jók, fajtánként nyilván eltérők. A Szomolyai fekete rendelkezik az egyik legmagasabb antioxidáns-tartalommal, amivel csökkenthető a krónikus megbetegedések kialakulásának kockázata. Alacsony zsír- és fehérjetartalma mellett a magas rosttartalom kedvezően hat a bélrendszerre, annak működésére.
Méltán lehetünk büszkék hazai nemesítésű cseresznyefajtáinkra, amelyek a nemzetközi fajtaválasztékban is megállják a helyüket. Apostol János és Brózik Sándor növénynemesítők töretlen, áldozatos munkája nélkül nem jöhetett volna létre számos kiváló fajta.
Pár kiemelkedő hazai fajta, melyek közül a női névvel ellátott fajták önmeddőek (porzópartner kell, hogy legyen termés) a férfinevűek pedig öntermékeny fajták (nem kell porzó, hogy legyen termés).
- Katalin
- Vera
- Rita
- Carmen
- Petrus (Péter)
- Paulus (Pál)
- Alex
- Sándor
Nincs olyan, hogy tökéletes fajta! Ha egy gyümölcsfajta, valamilyen tulajdonságban kiemelkedő – például nagy termésmennyiségre képes vagy korán érő –, akkor van hátrányos tulajdonsága is – például fogékony betegségekre vagy a kártevők kifejezetten tizedelik a termést.
A Rita nevű cseresznye a világon az egyik legkorábban érő fajta, már május 20-25. körül értékesíthető. Hátránya, hogy repedésre nagyon hajlamos, valamint a seregélyek előszeretettel fogyasztják.
Egy másik fajtát szeretnék még kiemelni a felsoroltak közül, ez pedig a Carmen. A tanulmányaim során égett az emlékezetembe ez a fajta, amelyet szüretelve csodáltam meg csak igazán.
Ez a legértékesebb magyar fajta. Június 5-10. környékén érik, roppanós. A legnagyobb gyümölcsmérettel rendelkezik (általában 27-30 mm a gyümölcs átmérője). Hátránya, hogy levélfoltosságra és repedése igen hajlamos.
A piac elvárásai a következők: a gyűmölcs legyen fényes felszínű, finom, édes, kellően roppanós és minimum legyen meg a 32 mm átmérőjű gyümölcsméret.
A termesztők számára fontos ismérvek: legyen „piacos”, roppanós, bőtermő és egybeérő fajta.
Házikertben sokszor elmarad a kellő növényvédelem. Sajnos teleink egyre enyhébbek, így a kártevők és különböző kórokozók könnyen áttelelnek, így minden évben védekeznünk kell ellenük. A kártevők közül a cseresznyelegyet kell kiemelni, amely a gyümölcsbe petézik, amiből nyű fejlődik, így lesz „kukacos” a termésünk. A cseresznyelégy ellen sárga, ragacsos rovarfogó lapokkal védekezhetünk hatékonyan. Folyamatosan figyelnünk kell, hogy mikor van a rajzás, mikor fogunk sok cseresznyelegyet ezekkel a lapokkal. Amikor kiugró számot tapasztalunk, akkor kell permeteznünk a fákat rovarölő szerrel. A növényvédelemnek igenis van létjogosultsága házikerti viszonylatban is!
Fogyaszd ezt a nagyszerű gyümölcsöt rengeteg élvezettel!
Kedves egészségedre!
Forrás: futureofdebrecen.hu