A mágnesezett víz a jövő egyik úttörő zöld innovációja lehet
A mágnesezett víz mezőgazdasági szerepét áttekintő tanulmányt jelentetett meg a Journal of Cleaner Production című szakfolyóiratban a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának (AGBK) vezetője, Dobránszki Judit. A tanulmány számos izgalmas eredményt tartalmaz, amelyekből csak néhányat emelek ki a cikk során.
Mi történik a vízzel mágnesezés hatására?
A mágnesezés hatására a gyűrűs protonáram következtében a vízmolekulák rendezetten helyezkednek el.
Milyen előnyei vannak a mágnesezett víznek?
1) A mágnesezett víz elősegíti a növények növekedését és fejlődését, fokozza a hozamot és javítja a termés minőségét.
2) A mágnesezett vízzel történő öntözés ellenállóbbá teszi a növényeket az éghajlatváltozás következtében felerősödő hatásokkal, mint például a szárazsággal és a sóstresszel szemben.
3) A mágnesezett víz felhasználható öntözővíz megtakarításra. Ha mágnesezett vízzel öntözünk, 10%-os vízmegtakarítást érhetünk el a nem mágnesezett vízzel való öntözéssel szemben úgy, hogy a hozam mennyisége és minősége ugyanolyan mindkét esetben.
4) Tengervízzel is lehetővé válik az öntözés, ha az mágnesezésen megy keresztül. Így jelentősen csökkenthetővé válna az édesvíz felhasználása.
5) A vízmágnesezés avíz keménységének csökkentésére is alkalmasnak bizonyult.6) A vízmágnesezés ígéretes fizikai kezelés lehet a növényekkel történő kármentesítési technológiák során, ahol anehézfémekkel szennyezett víz és talaj tisztítására kerül sor.
Hogyan lehet szerepe a tengervíz sótalanításában a mágnesezésnek?
Mivel a mágnesezés változást okoz a hidrogénkötésekben, megnő a különböző ionok mobilitása és ezáltal a különböző sók oldhatósága.
A mágnesezett sós víz öntözésre történő alkalmazása kedvező változásokat idézett elő a talaj tulajdonságaiban. Így például a talaj pH-ja csökkent, növekedett a talaj elérhető N- és P-tartalma, a talajnedvesség és a szervesanyag-tartalom is nőtt.
A legújabb vizsgálatok igazolták, hogy a mágnesezett sós vízzel öntözött növények még magas sótartalom mellett is nemcsak a növekedési paraméterekben és a terméshozamban, hanem mikroelem-tartalomban (Fe, Cu, Zn), fotoszintetikus pigmenttartalomban ésfotoszintetikus aktivitásban is jobb paramétereket mutattak a nem mágnesezett, normál (azaz nem sós) öntözővízzel öntözött növényekkel szemben.
Hogy lehet szerepe a mágnesezett víznek az aszály során?
Az aszályos stresszhatásnak kitett növények esetében azok a növények mutattak jobb eredményeket, amelyek mágnesezett vízzel kerültek öntözésre. Kisebb aszálystressz esetén elérték vagy bizonyos esetekben meghaladták az aszálystresszt nem kapó kontrollnövények értékeit.
A mágnesezett vízre irányuló további kutatások mindenképp ígéretesnek tűnnek, hiszen többek között megoldást kínálhat ez az új technológia a globális éghajlatváltozás több kihívására, mint az édesvízhiány vagy az egyre gyakrabban megjelenő időjárási szélsőségekhez való alkalmazkodás.
futureofdebrecen.hu