Végre a javításban és nem az eldobásban látja a jövőt az EU
A körforgásos gazdaság központi eleme a termékek életciklusának meghosszabbítása, ezáltal a hulladéktermelés csökkentése. Az eldobható és egyszer használatos eszközök gazdasági modellje környezetszennyező és nem fenntartható, ezért az Európai Unió a körforgásos gazdaság megvalósítására törekszik.
Ennek az útnak egy fontos állomásaként 2024. február 1-jén az EU egy új törvényt fogadott el a termékek javításáról. Az Európai Parlament és Tanács politikai megállapodásra jutott a fogyasztók javítási jogának megerősítéséről. Az elfogadott szabályok tisztázzák a gyártók kötelezettségeit, és arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy javítással hosszabbítsák meg a termékek életciklusát.
A törvény legfontosabb célja a pazarlás csökkentése és a javítási ágazat megerősítése azáltal, hogy a termékek javítását hozzáférhetőbbé és költséghatékonyabbá teszi, valamint a javítást ösztönzi a jogi garancia lejárta után is.
A megállapodás legfontosabb intézkedései a következők:
- a gyártó kötelezettsége, hogy megjavítsa az olyan gyakori háztartási termékeket, mint például a mosógépek, porszívók, okostelefonok, mely termékek listája a tervek szerint idővel bővülni fog;
- a fogyasztók tájékoztatása a gyártó javítási kötelezettségéről;
- a fogyasztók számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy kölcsönözzenek egy készüléket, amíg a saját készüléküket javítják, vagy alternatívaként felújított készüléket választhassanak;
- ingyenes online hozzáférést biztosítanak a fogyasztóknak a várható javítási költségekhez;
- a javított termékekre vonatkozó törvényes garancia további egy évvel meghosszabbításra kerül;
- a gyártóknak a pótalkatrészeket és szerszámokat ésszerű áron kell elérhetővé tenniük a fogyasztók számára;
- megtiltják a gyártóknak, hogy szerződéses záradékokkal, hardver- vagy szoftvertechnikákkal akadályozzák a javítást. Különösen nem akadályozhatják a független javítóműhelyek által használt vagy 3D-ben kiadott pótalkatrészek használatát.
A javítási folyamat megkönnyítése érdekében egy európai online platformot hoznak létre nemzeti szekciókkal. Ezen a platformon keresztül a fogyasztók minden uniós országban megtalálhatják a helyi javítóműhelyeket, a felújított termékek eladóit, vagy rátalálhatnak olyan közösségekre, akik megosztják javítási tapasztalataikat egymással.
A Parlament prioritásként kezelte, hogy a javítás sokkal megfizethetőbbé váljon a fogyasztók számára.
Miután a Tanács és a Parlament is elfogadta az irányelvet, és azt közzéteszik az EU hivatalos lapjában, a tagállamoknak 24 hónap áll rendelkezésére, hogy átültessék azt a nemzeti jogba. Ezek értelmében, tehát hazánkban is hatályba lép a szabályozás legkésőbb 2026 elején.
A javításhoz való jogról szóló megállapodás jelentős lépés az EU azon törekvésében, hogy meghosszabbítsa a termékek élettartamát, csökkentse a hulladék mennyiségét és támogassa a fenntarthatóbb és körforgásos gazdaságot. Ezáltal a jövőben egyszerűbb és költséghatékonyabb lesz a termékek javítása ahelyett, hogy új, drága termékeket kellene vásárolnunk.
Forrás: europarl.europa.eu