Áttörés a csont- és ízületpótló implantátumokban
Új típusú eljárás keretében az eddigiektől is hatékonyabban pótolhatják a fémből készült csont- és ízületpótló implantátumokat. A kutatói program, amely során az anyagszerkezetet kifejlesztették, négy éve kezdődött.
A projekt célja, hogy titán alapú 3D nyomtatóval tudják pótólni azokat a csontokat, amelyek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megfelelően rögzülni. A programban leginkább a csípő ízületekre és a medencecsont különböző hiányaira fókuszálnak.
Prof. Csernátory Zoltán elmondta:
,,A betegeink között nagyon sok olyan van, akinek jelentős többé-kevésbé jelentős, de a jelenlegi kurázs módszerekkel nem pótólható csonthiánya van, vagy a medencecsontban, vagy éppen a combcsont felső végében, tehát a csípőízület környezetében. Ez az elhasznált protézisek, vagy daganatos eltávolítások, vagy balesetek után alakul ki a leggyakrabban."
A támogatást a VARINEX Zrt. által vezetett konzorcium kapta, amelynek tagjai a Debreceni Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, a Nyírágyházi Egyetem és a Kereken-Pálya Kft. voltak. A közös kutatás 2017-ben indult, az összköltsége pdig 2 milliárd forint volt. Ez az országban egy egyedülálló rendszer, ami biztosítja a személyre szabott rácsos szerkezetű titán csont- és ízületpótló implantátumok elkészítését.
Falk György a VARINEX Zrt. elnöke kiemelte:
,,A betegről készül egy CT, majd van egy tervezési eljárás. Folyamatos interakció van az orvosok, a mérnökök, vagy biomechanikusok között. Ez a konzultáció egy folyamatos oda-vissza beszélgetést eredményez, amelynek során létrejön egy olyan implantátum, amit már érdemes legyártani."
A projektfeladatokat a két egyetem közösen tervezte meg és a részeredményeik révén biztosította a több ciklusú fejlesztési folyamat magas színvonalú végrehajtását, valamint nemzetközileg is figyelemre méltó eredményét.