Véget ért Debrecen vendégszereplése a Magyar Zene Házában
Debrecen volt az első díszvendége a Magyar Zene Házának 2022. május 17. és június 11. között.
A Magyar Zene Háza számos sorozata közül ezzel a bő háromhetes eseménysorral debütált a magyar városok zenei életét bemutató, Városkapu elnevezésű programszéria. A Városkapu: Debrecen a sorozat első részeként vállalkozott arra, hogy a Magyar Zene Házában kaput nyisson Debrecenre és azon belépve keresztmetszetet mutasson a város zenei életéről. A programok összeállításában a Debreceni Zenei Tanács, a Kodály Filharmónia Debrecen, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara, a Zenede, a Lighthouse csoport és a Rocksuli is részt vett. Az elmúlt hetekben 16, debreceni kötődésű formáció, több mint 180 tagja mutatkozott be a fővárosban.
Papp László polgármester a helyszínen azt mondta, megtiszteltetés Debrecen számára, hogy ebben a csodálatos új intézményben elsőként mutathatta be a magyar városok közül a zenei kultúráját. Hozzátette, a gazdaságfejlesztés mellett a következő években a kulturális terület fejlesztése az egyik fókuszpontja a városvezetés törekvéseinek, Debrecen a gazdaság mellett a kultúrában is a nagyobb régió központi szerepére törekszik. Megjegyezte, a Debrecen 2030 program részeként egy komolyzenei hangversenytermet szeretnének építeni, lévén a Kodály Filharmóniának nincs hangversenyterme.
Puskás István alpolgármester a hétvégi záróeseményen úgy fogalmazott, a debreceni zenészek telt házas koncertek előtt mutatkoztak be az elmúlt hetekben és mind a Lautitia Gyermekkórus, a kortárs könnyűzene és jazz, vagy a zenepedagógiai programok nagy sikerrel zajlottak. - Ez egy remek lehetőség volt arra, hogy a nagyvilág számára megmutassuk, hogy milyen sokszínű a zenei kultúránk a népzenén, világzenén, a jazzen, a komolyzenén át egészen a zenepedagógiáig. Nagyon színes és sokrétű a zenei életünk, amatőrök, profik, a legkülönbözőbb zenei műfajok éltetik együtt a zene kultúráját Debrecenben – emelte ki az alpolgármester.
A zárónapon, június 11-én az 50 perc alatt a Föld körül című, családi zenepedagógiai program várta az érdeklődőket a debreceni kötődésű Talamba Ütősegyüttessel a főszerepben, ahol az előadás során a gyerekek játszva tanulták megszeretni nemcsak a zene, hanem a világ sokszínűségét is. Ezt követően Zombola Péter szerzői estjén a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának hallgatói játszottak, végül Határtalan muzsika címmel a Kodály Filharmonikusok, a Kodály Kórus Debrecen és a Nagyváradi Állami Filharmónia Énekkarának közös koncertjét hallhatták a résztvevők.