Elindult a mechatronikai technikusok duális képzése a Vitesco Technologies-nál
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Vitesco Technologies a fenntartható mobilitást szolgáló modern hajtástechnológiák vezető nemzetközi fejlesztője és gyártója és a Debreceni Szakképzési Centrum együttműködése.
A képzés elindulását beharangozó sajtóeseményen Lukas Juranek, a Vitesco Technologies Hungary Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: „Egy okos gyárhoz méltó, korszerű eszközökkel felszerelt duális képzési központot hoztunk létre, ahol a diákok piacképes készségeket és tudást sajátíthatnak el, amelyeket tanulmányaik után saját munkatársunkként is használhatnak. A tanév során számos izgalmas tevékenységet kínálunk a diákoknak, mint például a nyári tábor, az ifjúsági fórum vagy a Vitesco Technologies-díj. Ezzel is támogatjuk, hogy a diákok könnyen be tudjanak illeszkedni vállalatunk kultúrájába.
Szeretnénk köszönetet mondani a program előkészítésében részt vevő valamennyi pedagógusnak, kollégáimnak, a DSZC vezetőségének és Debrecen városának, hogy hozzájárultak ehhez a közös sikerhez.
Ezzel a bejelentéssel egyúttal már a következő közös célt tartjuk szem előtt, amely az elektronikai technikus hallgatók duális képzésének elindítása 2023 szeptemberétől.”
„Amikor 2014-ben hozzáfogtunk a Déli Ipari Park fejlesztéséhez, akkor az egyik célunk az volt, hogy 21. századi munkalehetőségeket teremtsünk a debrecenieknek. Ha valaki végigsétál a Vitesco debreceni gyáregységében, láthatja, hogy milyen is egy, az Ipar 4.0 elvárásainak megfelelő technológia. Ez várja majd a Debreceni Szakképzési Centrumban végző diákokat”, hangsúlyozta Barcsa Lajos a keddi sajtóeseményen. Hozzátette, a városba érkező cégeknek minden esetben javasolják, hogy egy helyi oktatási intézménnyel szoros kapcsolatot építsenek ki, hiszen így biztosíthatják a folyamatos munkaerőutánpótlást. „Egy ilyen együttműködés lép magasabb szintre a Vitesco és a Debreceni Szakképzési Centrum között: a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikumból 29 tanuló duális képzésben vehet részt a vállalatnál”, mondta Barcsa Lajos.
Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója beszédében kiemelte, a gazdasági fejlődés szempontjából a szakképzés legfőbb feladata a vállalati igények kiszolgálása, amely csak akkor valósulhat meg megfelelő módon, ha a vállalati szereplők és az iskolák szoros együttműködésben valósítják meg a szakmai képzést.
„A vállalati igényeknek való megfelelés az oktatásban leginkább a gyakorlati képzésben nyilvánul meg. Azt a képességet erősítjük a diákokban, hogy a jelenlegi legkorszerűbb technológiát készségszinten el tudják sajátítani, amelynek egyik legfontosabb színtere a duális képzés.
A folyamatos fejlődést csak a legnaprakészebb oktatói és tanulói ismeretekkel lehet fenntartani. Ezt az iskolának önmagában nehéz kielégíteni, viszont a vállalati partnerek segítségével megismerkedhetnek azzal a környezettel, eszközökkel és technológiai ismeretekkel, amelyben leginkább megalapozhatják tudásukat.
A Debreceni Szakképzési Centrum intézményeiben először 1992-ben jelent meg a mechatronikai képzés a jelenlegi Brassai Sámuel Műszaki Technikumban. Azóta folyamatosan fejlesztjük eszközparkunkat és oktatóink tudását, amelyben nagy segítséget fog nyújtani a jelenlegi együttműködés a Vitesco Technologies Hungary Kft-vel. Debrecen rohamosan növekvő autóipari szakember-igényeivel lépést tartva 2020-tól két másik intézményünkben – a Beregszászi Pál Technikumban és a Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumban – is elérhetővé tettük a mechatronikai technikus képzést”.