Kórusmuzsika Európa Nagydíja – DÖNTŐ
Április 29-én, szombaton 18 órától Debrecenben, a Kölcsey Központ Nagytermében rendezik meg a Kórusmuzsika Európa Nagydíja következő eseményét. A hat illusztris kórusverseny (köztük a debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny) által alapított megmérettetésen nagydíjat nyert énekkarok vetélkednek egymással: városunkban a Baszk Ifjúsági Vegyeskar (Baszkföld, Spanyolország), az En Kör (Svédország) és a Sophia Kamarakórus (Ukrajna) mutatkozik be.
A verseny öttagú zsűrijét csupa kóruszenei kiválóság alkotja az európai régióból: Helena Fojkar Zupančič karnagy, énekmester, (Szlovéniából); Theodora Pavlovitch, a bolgár Zeneakadémia karvezetés professzora, számos nemzetközi énekkari projekt megvalósítója (Bulgáriából); Nicole Corti karmester, karvezetés-tanár, a Britten Kórus alapítója (Franciaországból); Peter Broadbent, Nagy-Britannia egyik vezető karmestere, karnagya, Pro Cultura Hungarica díjjal kitüntetett művész; Erdei Péter, Liszt- és Bartók – Pásztory-díjas karnagy, Érdemes és Kiváló Művész (Magyarországról).
A Baszk Ifjúsági Vegyeskart 2016-ban hozta létre a Baszk Kórusszövetség, melybe 40 kiváló hangú fiatalt válogattak be. A kórust vezető karnagyok egytől egyig elismertek mind hazájukban mind külföldön. 2021-ben indultak az arezzoi versenyen, majd a tolosai verseny abszolút győztesei voltak, 2022-ben a nyíregyházi Cantemus Fesztiválra kaptak meghívást.
A stockholmi En Kör (azaz Egy Kórus) 12 énekesből álló énekegyüttes. 2016-ban jöttek létre egy projekt részeként, melyben összetett kórusművek kis együttesben történő előadásán dolgoztak minden egyes énekes teljesértékű bevonásával.
Magukról így vallanak: “Szeretjük a kihívásokat és mindig új élmények, tapasztalatok szerzésére törekszünk. Víziónk, hogy magas minőségű zenét hozzunk létre és minél szélesebb közönséggel ismertessük meg. Előadásunk által közelebb kívánjuk hozni az emberekhez a kórusmuzsikát, hogy előadásaink és tapasztalataik által minél jobban tudják értékelni a csekély eltéréseket is. Az egész csapat részt vesz a zenei folyamatban. Egy mű végső formáját együtt dolgozzuk ki a próbák alkalmával. Évente 2-4 koncertet adunk és felvételeket készítünk, illetve együtt utazunk. 2019-ben az Adria Gyöngye Nemzetközi Kórusversenyen (Dubrovnik, Horvátország) két kategóriát is megnyertünk, nagyon büszkék vagyunk erre az eredményre! 2022 augusztusában megint versenybe szálltunk, az Arezzoi Guidóról elnevezett nemzetközi kórusversenyen, melyen számos kategória mellett a nagydíjat is elnyertük. Ez a győzelem kvalifikált bennünket a Kórusmuzsika Európa Nagydíjára, 2023-ban.”
A Sophia Kamarakórus egyedi formáció, melyet olyan művészek hoztak létre, akik szomjazzák a magas minőségű kóruselőadások közös létrehozását. Az együttest 2007-ben Ivan Bogdanov hozta létre, régi zenei művek történelmileg hiteles tolmácsolására. 2010 végén Olekszij Samritszkij vette át az együttes irányítását, az Ukrán Csajkovszkij Zeneakadémia végzős diákjaként.
A kórus 2012 óta rendszeres résztvevője fesztiváloknak, illetve aktívan versenyez Európa-szerte: 2014-ben és 2018-ban megnyerte a Hajnówkai Otrodox Zenei Fesztivált (Lengyelország), 2016-ban a debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny kamarakórus kategóriáját, 2017-ben a goriziai Seghizzi Kórusverseny (Olaszország) nagydíját nyerte el, 2022-ben az ausztriai Badenben megrendezett Ave verum Nemzetközi Kórusversenyen győzött, majd még ebben az évben Arezzóban nyerte meg kategóriáját, valamint a tolosai kórusverseny nagydíjával zárták az évet, mellyel kvalifikálták magukat a Debrecenben megrendezendő Kórusmuzsika Európa Nagydíja megmérettetésére.