Külföldön szerezhettek szakmai tapasztalatot a Debreceni Szakképzési Centrum diákjai
Törökország, Németország, Görögország, Olaszország, Franciaország és Románia – ebben a hat országban bővíthették szakmai ismereteiket a Debreceni Szakképzési Centrum 5 iskolájának tanulói és oktatói az Erasmus+ pályázatnak köszönhetően a 2022/2023-as tanévben. A turizmus-vendéglátás, a kereskedelem, a közlekedés és szállítmányozás, az építőipar, továbbá az elektronika és elektrotechnika ágazatokban tanuló diákok és oktatók április 26-án, szerdán mutatták be diáktársaiknak a külföldi szakmai gyak
A Debreceni Szakképzési Centrum 2015-ös megalakulása óta folyamatosan, évről évre növekvő számmal vesznek részt tanulói az Erasmus+ projektekben, és jutnak hasznos szakmai tapasztalatokhoz. A szerdai sajtónyilvános eseményen Szilágyi Sándor főigazgató rendkívül sikeresnek ítélte a DSZC részvételét a mobilitási programban. Mint mondta, ebben a tanévben 186 diák és több mint 50 oktató kapott lehetőséget arra, hogy különböző országokban bővítse szakmai tapasztalatait. A főigazgató emlékeztetett: a jó gyakorlatok bemutatásából sokat profitálhatunk Debrecenben, hiszen a város olyan gazdasági átalakuláson, fejlődésen megy keresztül, ahol elengedhetetlen, hogy mindehhez alkalmazkodjanak a diákjaink. Szilágyi Sándor a DSZC minden intézményét arra biztatta, hogy vegyenek részt az Erasmus+ programban.
Az Erasmus+ projektekben a legnagyobb tanulói létszámmal a Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum diákjai vettek részt. Az intézmény igazgatója, Dr. Tóth László Tamásné az eseményen elmondta:158 diákjuk mellett oktatóik – a tanári mobilitási programnak köszönhetően – módszertanilag újulhattak meg. Mint mondta, a végzősök 50%-a, a Bethlenbe járó diákok közül minden hatodik gyerek és az oktatók 70%-a – a 73 fős tantestületből 39-en – vettek részt a projektben csak ebben a tanévben.
Az eseményen részt vett Dr. Papp László polgármester is, aki gratulált azoknak a diákoknak, akik az Erasmus+-nak köszönhetően lehetőséget kaptak arra, hogy külföldön is tapasztalatot szerezzenek. A városvezető emlékeztetett: a peregrináció a Református Kollégium diákjaival indult közel fél évezreddel ezelőtt. A diákok elhagyták a várost, Nyugat-Európába mentek, megszerezték a tudást és visszatérve Debrecenbe, itt hasznosították, itt adták tovább. Dr. Papp László hangsúlyozta: óriási jelentősége van annak, hogy a szakképzési centrum berkein magasszintű tudást szerezhetnek a diákok, de fontos, hogy mindezt a tudást más aspektusból is megkaphassák, és további jó gyakorlatokat is megismerhessenek, a fejlődő debreceni gazdaságnak, a globálisan jegyzett nagyvállalatoknak ugyanis lényeges, hogy nemzetközi tapasztalatokhoz jussanak a diákok.
A köszöntőket követően azok az oktatók és tanulók kaptak szót, akiknek lehetőségük nyílt az Erasmus+ projektek keretében külföldi szakmai gyakorlati utakon részt venni.
A Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum diákjainak egy része Törökországba és Németországba utazhatott, ahol vendéglátó egységekben, többek közt egy ötcsillagos szállodában, továbbá egy német iskolában és német vállalatoknál kéthetes szakmai gyakorlaton gyarapíthatták tudásukat. A Bethlen diákjainak egy másik része Olaszországba látogathatott, ahol partnerintézményüknél tett látogatáson műhelyfoglalkozásokon, kulturális és nyelvi programokon vettek részt.
A Debreceni SZC Péchy Mihály Építőipari Technikum 15 tanulójának nyílt lehetősége arra, hogy a németországi Glauchauban egy 3 hetes szakmai gyakorlaton, az ottani képzőközpontban bővíthessék építőipari tapasztalataikat.
A Debreceni SZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum tanulói Németországba utazhattak, egy oktatói csoport pedig – a projektbe új helyszínként bekerült – franciaországi hotelekben és éttermekben vettek részt egyhónapos szakmai gyakorlaton és projektúton.
A jövő most kezdődik! – ez a címe annak a partnerségi együttműködési projektnek, melyben a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum tanulói a csíkszeredai partnerintézménnyel közösen vesznek részt. A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet a környezettudatosabb életre, és népszerűsítse a zöld energiák kihasználását. A két intézmény diákjai a Beregszásziban egy napelemes töltőállomást készítettek el egy leselejtezett iskolapad újrafelhasználásával. A projekt második felében pedig a csíkszeredaiak látják vendégül a Beregszászi tanulóit.
A Debreceni SZC Irinyi János Technikum a szakképzési mobilitási projekt keretében 1 hónapos szakmai gyakorlatot tölthettek a görögországi Nei Pori üdülőfaluban. 24 tanuló vett részt a szakmai tapasztalatszerzésen, ahol angol nyelvtudásukat is elmélyíthették a fiatalok. Logisztikai technikus, turisztikai technikus, vendégtéri szaktechnikus és pék-cukrász képzésben részt vevő diákoknak nyílt lehetőségük arra, hogy szállodákban, vendéglátó egységekben és raktárakban szerezzenek tapasztalatokat.
A beszámolók után a vendégek meg is kóstolhatták azokat a török, görög, francia és német ételeket, amelyeket a tanulók a külföldön megismert receptek alapján készítettek el.