Új Kiváló Kutatási Infrastruktúrák a Debreceni Egyetemen

A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.

A Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság szakmai irányításával és független külső szakértők bevonásával lezajlott értékelés célja az volt, hogy azonosítsa a kiemelt jelentőségű hazai kutatási infrastruktúrákat.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) a Debreceni Egyetem (DE) négy kutatócsapatának ítélte oda a kiváló, illetve kiváló hálózat minősítést. Az Egészségipari Multidiszciplináris Kutató központ, az Ipari Biotechnológiai Kiváló Kutatási Infrastruktúra, a Debreceni Egyetem Vegyipari kutatás-fejlesztési kísérleti üzem, valamint az Emberközpontú technológiák a mechatronikában és a robotikában elnevezésű kutatóegység érdemelte ki a Kiváló Kutatói Infrastruktúra, illetve Kiváló Kutatói Infrastruktúra Hálózat címet. Az intézmény Felnőni a Digitális Európában: EuroCohort elnevezésű kutatóegysége, továbbá az Adattudományi és Mesterséges Intelligencia Központ kapott Ígéretesen Fejlődő Kutatási Infrastruktúra minősítést.

A DE több intézménye konzorciumi partnerként nyerte el az elismerést. Így a Pannónia Egyetem koordinálta Víztudományi, Vízminőségi és Víziökológiai Kutatóhálózat révén a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Víztudományi és Környezetinformatikai Tanszéke, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar Hidrobiológia Intézete, továbbá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kar irányította Polimertechnika Laboratóriumban végzett tevékenysége révén a DE Klinikai Központ Ortopédiai Klinikája, emellett a Vesztergombi Nagyenergiás Fizikai Laboratórium, valamint a Fehérjemodellező Kutatócsoport Szerkezeti Kémiai és Biológiai Laboratórium részeként szerzett kiváló minősítést a Debreceni Egyetem.

A NKFIH kezdeményezésére első alkalommal 2021-ben kaptak elismerést a legkiemelkedőbb hazai kutatási infrastruktúrák. Akkor a DE Agrár és Élelmiszer Innovációs Debreceni Egyetemi Kutatási Infrastruktúra, a I. Magyar Celluláris Képalkotó Euro-BioImaging Node, illetve II. Magyar Orvosi és Preklinikai Képalkotó Euro-BioImaging Node, a DE BMBI Protenomika Szolgáltató Laboratórium (+Genomi Medicina és Bioinformatikai Szolgáltató Laboratórium), a Kelet-magyarországi Kémiai Analitikai és Molekulaszerkezet-kutatási Központ, valamint a Debreceni Egyetem - Atommagkutató Intézet Anyagtudományi Kutatóhálózat került fel az NKFIH 50 legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyeit bemutató listára. Ezeket a kutatóegységeket a mostani eljárásban újra minősítették, valamennyi DE kutatóintézmény megkapta a Kiváló Kutatási Infrastruktúra díjat. A DE BMBI Protenomika Szolgáltató Laboratórium (+Genomi Medicina és Bioinformatikai Szolgáltató Laboratórium) idén DE Rendszerbiológiai hálózat néven kapott Kiváló Kutatói Infrastruktúra Hálózat minősítést.

Az NKFIH az energia, a környezet, az egészség- és élelmiszertudományok, a fizikai és mérnöki tudományok, a társadalmi és kulturális innováció, valamint az e-infrastruktúrák tudományterületein értékelte a kutatóintézményeket.

A 2021-ben minősített kutatási infrastruktúrákkal együtt a most díjazott kutatóhelyekkel összesen 111 minősítéssel rendelkező hazai kutatási infrastruktúra működik Magyarországon.

Sajtóközpont - ÉE