Debrecen újabb nemzetközi gazdasági elismerésekben részesült

Ismét előkelő helyen végzett Debrecen a világszerte meghatározó – nemzetközi, gazdasággal és pénzügyekkel foglalkozó – napilap, a Financial Times nemzetközi tőkeáramlásokkal és befektetésekkel foglalkozó egysége, az fDi Intelligence európai felmérésében, valamint immár harmadik alkalommal nyerte el a CEE Business Services Award „Év Feltörekvő Városa” címet.

A város újabb nemzetközi gazdasági elismeréseiről sajtótájékoztató keretében számolt be Barcsa Lajos alpolgármester és Pécskay Zoltán, az EDC Debrecen Kft. ügyvezetője 2025. március 20-án.

Debrecen – egyetlen magyar városként – a bírálók döntése alapján felkerült a „kisvárosok fDi stratégiája” kategória TOP 10-es listájára. A kelet-közép európai városok közül Debrecen az első, amely 2018 óta egymást követően hat periódusban is ott tud lenni a legjobbak között, ráadásul 2021-ben felkerült a világ legjobb befektetésösztönzési célpontjainak TOP 10-es listájára is. Az „Év Feltörekvő Városa” címet pedig Debrecen a CEE Business Services Awards (Közép- és Kelet-európai Üzleti Szolgáltatások Díjai) keretében nyerte el – 2017 és 2021 után idén ismét. Ez utóbbi elismerést 2025. március 6-án kapta meg a város Varsóban, annak a konferenciának a keretében, ahol a kelet-közép-európai városok üzleti szolgáltatóipari képviselői voltak jelen.

Amint azt Barcsa Lajos elmondta, ezek a díjak nem csupán Debrecen nemzetközi elismerését erősítik, hanem minden debreceni büszke lehet rájuk, s hatásuk egyre inkább érezhető lesz a mindennapokban is. Az alpolgármester szerint ezek a díjak egyrészt visszaigazolják azt, hogy a város jó úton halad, jó stratégiát követ. A mindennapokban ez azt fogja eredményezni, hogy Debrecenben még több munkahely jön majd létre még jobb fizetésekkel, s ezzel még jobb életminőséget lehet biztosítani a debreceniek számára. Ha visszatekintünk Debrecen gazdaságának elmúlt évtizedére, akkor azt lehet mondani, hogy 2015 óta több mint 12,5 milliárd eurónyi működő tőke áramlott a városba, s több mint 21 ezer új munkahely jött létre, melyből 9 ezret már betöltöttek. 2024-ben újabb 1500 munkahely jött létre Érkeztek szereplők az autóiparból (Schedl), a gépiparból (Harro Höfliger) és a logisztika területéről (DHL, DP World), de már korábban ide települt cégek is bővítették munkavállalói létszámukat.  A debreceniek számára ez azt jelenti, hogy ha ilyen vagy ezekhez hasonló cégeknél versenyképes fizetéssel szeretnének elhelyezkedni, akkor ehhez már nem kell Budapestre vagy éppen Nyugat-Európába menni, hanem itt helyben van erre lehetőségük. Debrecen regionális gazdasági szerepe Kelet-Közép-Európában megkérdőjelezhetetlen, és ezt a nemzetközi szervezetek is elismerik.

Hamarosan megindulhat a termelés a BMW, a CATL és az EVE Power üzemeiben. A termelő üzemeken kívül Debrecenben óriási irodapiac is található, több mint 125 ezer négyzetméternyi irodakapacitással. Mindez azt jelenti, hogy nem csak jelene, hanem jövője is van a városnak, hiszen Debrecen teljes karrierutat tud mutatni a fiataloknak. Emiatt is fontosak azok az együttműködések – például az oktatási intézmények és a beruházók között –, amelyeket Debrecen város vezetése az EDC Debrecen Kft.-vel karöltve folyamatosan gondoz.

Barcsa Lajos kiemelte, hogy az idei nemzetközi gazdasági díjak odaítélésénél – elsősorban fDi Intelligence elismerése esetében – fontos kritérium volt a fenntarthatóság. Debrecen élen jár a zöld ipari beruházások, a fenntartható fejlődés és a modern városfejlesztés tekintetében is. Ez a díj ennek jó visszaigazolása. Az alpolgármester hangsúlyozta: a város olyan gazdasági növekedést szeretne elérni, amely minél kisebb környezetterheléssel jár együtt, és amely fenntartható módon biztosítja a város jövőjét. Az önkormányzat azt szeretné tehát, hogy Debrecen ne csak gazdasági, ne csak egy üzleti központ legyen, hanem érhető környezetet biztosító város, s ezt a törekvést a Financial Times is elismerte. Debrecen stratégiája az, hogy Magyarország és Kelet-Közép-Európa legélhetőbb és legdinamikusabban fejlődő városa legyen, és ezek a díjak a jelei annak, hogy Debrecen jó úton jár. Barcsa Lajos kiemelte: az önkormányzat célja az, hogy a város minden lakójának jobb életminőséget biztosítson. Habár az önkormányzat vehette most át ezeket a díjakat, de ezek az elismerések minden debreceni polgár munkájának gyümölcsei, amiért minden debreceni munkavállalót, minden itt élő polgárt köszönet illet.

Pécskay Zoltán elmondta, hogy a gazdasági díjakra való pályázás estében részletes pályázati anyagokra van szükség, melyekben részletekbe menően mutatjuk be a város eredményeit, illetve azokat a szempontokat, amelyek a pontozás során fontosak. Ezeket a pályázati anyagokat minden évben a város gazdaságfejlesztésével foglalkozó EDC állítja össze. Tavaly Debrecenben olyan nagy léptékű beruházások bejelentésére már nem került sor, mint korábban, így a tőkevonzó képességet elismerő díj esetében már nem a beruházási volumen volt a mérvadó – sokkal inkább az értékelték, hogy a város milyen gazdasági környezetet tud teremteni az itt működő cégeknek, illetve milyen gazdaságfejlesztési stratégiával rendelkezik. Pécskay Zoltán kiemelte: azon túl, hogy a város vonzó környezetet biztosít az itt működő vállalkozásoknak, fontos az is, hogy az önkormányzat és az EDC próbálja a debreceni üzleti élet szereplőit összekötni egymással, és a kis- és középvállalkozói szektornak is lehetőséget adni arra, hogy csatlakozzanak azokhoz a nemzetközi értékláncokhoz, amelyeket a nagy cégek beruházásai hoznak Debrecenbe. Pécskay Zoltán is megerősítette azt, hogy egyre nagyobb szerepe van a fenntarthatóságnak is mind a cégek működésében, mind pedig az üzleti díjak odaítélése során. Fontos, hogy az itt lévő cégek, ipari parkok fenntartható módon tudjanak működni, s Debrecen esetében hangsúlyozni lehet például azt a szürkevizes hálózat kiépítését – amely a körforgásos gazdaság elindítását teszi lehetővé –, a napelemparki fejlesztéseket, vagy a karbonsemleges ipari park létrehozásával kapcsolatos tanulmányt.

Az ügyvezető elmondta, hogy Debrecen befektetésösztönzési tevékenységében a jövőben elsőbbséget élvez az üzleti szolgáltató szektor fejlesztése, melyhez megvannak a megfelelő feltételek – az elegendő irodaállomány, valamint a minőségi oktatási háttér. A gazdasági díjak elnyerése egyrészt visszaigazolja a debreceni gazdaságfejlesztési munka irányának helyességét, másrészt megerősíti a már megtelepült cégeket abban, hogy Debrecen jó választás volt, az érdeklődő befektetők számára pedig újabb érvként jelennek meg a város mellett, hogy Debrecen ideális helyszín lehet tervezett fejlesztéseik végrehajtására. Nagy publicitást ad a városnak az is, hogy ezeknek a díjaknak az átadása nagy szakmai konferenciák keretében történik. A befektetés-ösztönzési tevékenység során ezeket a díjakat méltóképpen lehet hasznosítani, alátámasztva velük, hogy nem csak a debreceniek gondolják azt, hogy ez a város ideális helyszíne a gazdasági tevékenyégnek, hanem ezt független szakmai szervezetek is megerősítik.