Megerősítette stratégia együttműködését a Debreceni Egyetem és a Zoo Debrecen

2025. március 27-én tartotta Stratégiai Partnertalálkozóját a Debreceni Egyetem. A partnertalálkozó keretében az Agrárminisztérium és az Egyetem stratégiai megállapodást írt alá, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar 37 vállalkozással újította meg, illetve létesített partneri kapcsolatot, továbbá kihelyezett tanszéki megállapodást kötött, illetve újított meg 20 vállalkozással.

Hazánk első vidéki állat- és növénykertje, a Nagyerdei Kultúrpark Nonprofit Kft. által üzemeltetett Zoo Debrecen mindig is kiemelt feladatának tekintette a természettudományos oktatás és kutatás ügyének előre mozdítását, a közép- és felsőfokú szakirányú képzések támogatását. Így az intézmény már 1989-től szoros kapcsolatot ápol a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karával és a 2000-es évek közepétől a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karral. Ezen együttműködés keretében 2008 óta a Kar Természet- és Fajvédelmi Kihelyezett Tanszékeként működik. A Park számos nemzetközi ex-situ és in-situ kutatásban - mára 40 fajmegmentő programban - vesz részt, de a hazai és őshonos fajták tenyésztésével is sikeresen foglalkozik. Valamint 700 taxonnal mutatja be az öt kontinens növényvilágát és biztosítja a Debreceni Egyetem hallgatóinak a legújabb tudományos és gyakorlatorientált ismeretek megszerzését. 2023 óta a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiumával, illetve 2024-ben a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karával kötött együttműködési megállapodások révén ez a partnerség az utóbbi években tovább bővült.

A most megerősített stratégiai együttműködéssel a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával a kölcsönös innováció- és tudásmegosztás jegyében kötött hosszú távú megállapodás értelmében a kar és stratégiai partnerei továbbfejlesztik az együttműködéseket, szélesítik az oktatás, a kutatás-fejlesztés és a tudásmegosztás, a szaktanácsadás területén és közösen dolgoznak ki egyebek mellett humánerőforrás-fejlesztési, képzési, kutatási, innovációs és szakértői projekteket. A felek együttműködnek a pályaorientációs és beiskolázási tevékenységekben, illetve a közös oktatási és kutatási pályázati lehetőségek feltárásában. Valamint a Zoo Debrecen kiterjeszti együttműködését a növényvédelemi és a hamarosan újrainduló állategészségügyi szakképzés, és a duális képzések tekintetében.

A 2025-2030 közötti időszakra vonatkozóan is Dr. Nagy Gergely Sándor, a Nagyerdei Kultúrpark Nonprofit Kft. ügyvezetője látja el a Természet- és Fajvédelmi Kihelyezett Tanszék tanszékvezetői feladatait.