Endoszkópos képzés a felújított laborban

A nőgyógyászati endoszkópos beavatkozásokhoz szükséges szaktudásukat fejleszthetik a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Intézetében csütörtökön kezdődött nemzetközi képzési program (GESEA) résztvevői. Az országban egyedülálló kurzuson a szakorvosok és a szakorvos-jelöltek a gyakorlatokat abban a szárazlaborban végzik, amelyet az Általános Orvostudományi Kar támogatásával nemrégiben mintegy negyvenmillió forintból újítottak fel.

A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Intézetében 2020-ban alakították ki azt a szárazlabort, ahol a szakorvos-jelöltek, szakorvosok fejleszthetik endoszkópos, laparoszkópos és hiszteroszkópos technikájukat. Többek között a női kismedencét, vagy a méhet szimuláló munkaállomásokon gyakorolhatnak a valódi műtétekkel megegyező módon, a nemrégiben befejeződött beruházásnak köszönhetően mostantól modern környezetben. Mintegy negyvenmillió forintból újították fel az oktatóhelyiséget, illetve a folyosót, valamint több öltözőt is kialakítottak. A fejlesztést harmincmillió forinttal támogatta az Általános Orvostudományi Kar. 

-    A kar bevételeiből minden évben jelentős összeget fordítunk oktatásfejlesztési pályázatokra. A beadott anyagokban az intézetek megjelölik, hogy milyen eszközökre, illetve felújításra van szükségük a még színvonalasabb oktatáshoz, a körülmények javításához. A nyertes pályázatokat a hallgatók segítségével választjuk ki. Örülök, hogy támogatásunkkal megújulhatott ez a labor is, amely lehetőséget nyújt a napi gyakorlásra – hangsúlyozta Mátyus László, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja. 

A korszerű körülményeknek is köszönhető, hogy az intézet az országban egyedüliként – úgynevezett target centerként – csatlakozhatott a nemzetközi képzési programhoz (GESEA), amelynek célja a gyakornokok elméleti tudásának gyarapítása, az endoszkópos beavatkozások elvégzéséhez szükséges pszichomotoros képességeik akkreditált rendszer szerinti fejlesztése és minősítése.  A csütörtökön kezdődött kétnapos kurzusra az ország minden orvosképző egyeteméről érkeztek résztvevők.  

-    A nőgyógyászati minimál invazív technikák között kiemelt szerepe van az endoszkópos beavatkozásoknak, melyeket a technika fejlődésével a nőgyógyászat egyre szélesebb területén használnak. Előnye, hogy gyorsabb a beteg felépülése, kevesebb fájdalom, kevesebb vérveszteség. Nagy szükség van a szárazlaboros képzési programokra és az egységes vizsgarendszerre, amely alapján eldönthető, hogy a gyakornok megszerezte-e a szükséges képességeket ahhoz, hogy a képzése a műtőben folytatódjon – mondta a hirek.unideb.hu-nak Krasznai Zoárd egyetemi docens, a DE ÁOK Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet igazgatója.  


Az intézet vezetői szeretnék elérni, hogy az endoszkópos szárazlabort GESEA (Gyneacological Endoscopic Surgery Education and Assesment) tréning és diploma központként akkreditálják, mellyel a kelet-közép európai régióban egyedülálló módon hivatalos vizsgákat is szervezhetnének. Az akkreditációs folyamat fontos része a belgiumi központot képviselő Argay István segítségével megrendezett első hivatalos GESEA-kurzus. 

A Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet több szakorvosa, így a kurzust szervező Farkas Zsolt is rendelkezik a GESEA LEVEL II képesítésével, így a nemzetközi tréner mellett ők is oktatóként vesznek részt a kurzuson.


A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Intézetében, illetve a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán kiemelt hangsúlyt fektetnek a szakemberek képzésére és a minimál invazív nőgyógyászati műtétek fejlesztésére. Jelenleg a nőgyógyászati műtétek hatvan százalékát laparoszkópos technikával végzik, és a hiszteroszkópia tekintetében is kiemelkedő a klinika régiós szerepe.  

Sajtóközpont - CzA