Aktualitások a stroke-ellátásban

Az elmúlt évek friss tudományos eredményeit és a stroke kezelésének új lehetőségeit tekintik át a szakemberek a Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. Kongresszusán Debrecenben. A csütörtökön kezdődő szakmai tanácskozással egyidőben rendezik meg a Stroke Szakdolgozói Vándorgyűlést is.

Húsz évvel ezelőtt még évente negyvenezer, jelenleg csaknem harmincezer embert érint a stroke. A javuló folyamatok ellenére hazánk továbbra is az európai középmezőnybe tartozik – hangzott el a Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. Kongresszusán.

  • A Debreceni Egyetem Klinikai Központ 2021-ben megkezdett rendszerátalakítási folyamatában meghatározó feladat hárult a regionális tevékenységet ellátó centrumklinikákra. A tavaly befejeződött integráció célja az volt, hogy még magasabb színvonalú betegellátást hozzunk létre a Debreceni Egyetemen. A Neurológiai Klinika nagy múltra visszatekintő kiemelkedő szakmai munkája ma is a nap 24 órájában áll a betegek és a Klinikai Központ szolgálatában. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Neurológiai Klinikája a stroke speciális kezelése területén, azaz mind a trombolízis, mind a trombektómia vonatkozásában kiemelkedő eredményekkel bír – hangsúlyozta a konferencia megnyitóján köszöntő beszédében Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja szerint a tanácskozás szakmai elismertségét jelzi, hogy a tématerület legelismertebb kutatói, szakemberei vesznek részt a rendezvényen és tartanak előadást. Mint mondta, a Debreceni Egyetem méltán lehet büszke a stroke területén végzett kutatásaira.
  •  
  • Havonta jelennek meg új, a stroke-diagnosztika és -kezelés fejlődéséről szóló közlemények, ezeket egyre nehezebb nyomon követni, értelmezni és a mindennapi klinikai gyakorlatba átültetni. Bár képalkotó vizsgálataink értékeléséhez és döntéshozatalainkhoz egyre gyakrabban hívjuk segítségül a mesterséges intelligenciát, a sokszor nehéz terápiás döntést mindig az ember hozza meg. Az idei konferenciánk hasznos segítséget szeretne nyújtani az orvosoknak és szakdolgozóknak a legújabb eredmények megismeréséhez, az irányelvekben történő eligazodáshoz – mondta el Oláh László, a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának igazgatója, a konferencia főszervezője.

    Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke előadásában arról beszélt, hogy hazánkban az elmúlt években egyre hatékonyabb a stroke-ellátás. Szomorú szám azonban, hogy a betegek 30 százaléka a keresőképes korosztályból kerül ki.
  • A stroke-esetek száma bár csökken, társadalmunk elöregedő és a fiatalabb korosztály körében már most megfigyelhető egészségügyi tendenciák, elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás és koleszterinszint árnyalja a jövőképet. Magyarországon azonban a stroke-ellátás minden modern formája a betegek rendelkezésére áll, jó a szervezeti lefedettség és a központok kiváló diagnosztikai eszközökkel rendelkeznek. A Debreceni Egyetem és a DE Klinikai Központ szerepe pedig a hazai stroke ellátásban megkerülhetetlen – fejtette ki.

    Papp Csaba, a Debreceni Egyetem Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetének igazgatója kiemelte: az alapellátásban végzett iskolai egészségügyi vizsgálatok során már a gyermekeknél megfigyelhetők a később komoly egészségügyi kockázatot rejtő tünetek. Az elmúlt évek fiatalkorúak körében végzett szűrései során az általános iskolai korosztály csaknem 16 százalékánál rögzítettek ilyen eredményeket.
  • Debrecen gondoskodó városként indította el „Mozdulj Debrecen” és az iskolai egészségfejlesztési programját. Évente 18 helyszínen csaknem százhúszezer önmagáért tenni akaró ember vesz részt ezeken a programokon – tette hozzá Papp Csaba.

A rendezvényen csaknem négyszáz szakember vesz részt és ötven előadás hangzik el.

A Magyar Stroke Társaság és Magyar Neuroszonlógiai Társaság Konferenciájával párhuzamosan megszervezett Stroke Szakdolgozói Vándorgyűlésen a stroke-ellátásban dolgozó ápolók, gyógytornászok, pszichológusok vesznek részt. A közös rendezés lehetőséget ad az orvosok és szakdolgozók szakmai kapcsolatának mélyítésére.

Sajtóközpont - ÉE