Minden az ESG-ről Debrecenben, Siófokon és Szolnokon
Jelentős kihívások elé állítja a piaci szereplőket a dinamikusan változó szabályozói és gazdasági környezet az ESG követelményeknek való megfelelésben.
Az európai uniós elvárásokon túl, Magyarországon 2024. január 1-jén hatályba lépett az ESG-törvény, mely számos követelményt támaszt a gazdálkodó szervezetek felé. A zöld pénzügyekkel kapcsolatos megfelelő tudás elsajátításához vagy szintetizálásához számos, különböző szintű képzés keretében nyújt segítséget a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara.
Az egyetemi hallgatók szabadon választható nappali és levelezős munkarendben induló kurzusok keretében ismerkedhetnek meg az ESG jelentéstételével. Az érdeklődő vállalatvezetők, menedzserek és operatív szinten dolgozó kollégák számára 4 órás workshopokon nyújtanak tájékoztatást az ESG világáról. A workshopok célja, hogy rendszerezze az ESG-hez kapcsolódóan megjelent híreket, követelményeket és aktualitásokat. Debrecenben, a Böszörményi úti campuson két tréninget is tartanak: szeptember 28-án, szombaton 10 és 14 óra között, majd október 4-én, pénteken 12-től 16 óráig. A Siófok Campuson október 5-én, szombaton 10-től 14 óráig, a Szolnok Campuson pedig október 19-én, szombaton 10 és 14 óra között lesz a műhelymunka. A pontos részletek ezen a linken megtalálhatók.
Azon szakemberek számára, akik tovább mélyítenék az ismereteiket az ESG követelményrendszernek való megfelelést illetően, egyéves mesterképzést kínál a GTK. A képzésen a résztvevők megismerkedhetnek az ESG keretrendszerrel és annak pilléreivel, az ESG kockázatkezeléssel, az ESG stratégiaalkotással, a jelentéstétellel, az ESG-hez kapcsolódó mérési lehetőségekkel, valamint a zöld pénzügyi és számviteli kérdésekkel.
Az ESG-törvény hatálybalépésével korlátozódik azok köre, akik a vállaltok számára ESG tanácsadói tevékenységet végezhetnek, hiszen a törvény értelmében ehhez a tevékenységhez tanácsadói akkreditáció szükséges. Erre reagálva a DE GTK 2024. augusztusában pótfelvételi eljárás keretében hirdette meg először az ESG - Környezeti, társadalmi és irányítási szakember mesterképzési szakot. Az első évfolyam szeptemberben el is indult. A cél olyan vállalati szakemberek képzése, akik alkalmasak koordinálni a szervezetek fenntarthatósági átmenetét, támogatni a szervezetek fenntarthatósági stratégiájának kialakítását, irányítani a bevezetését és működtetését, valamint a kötelező és önkéntes beszámolók elkészítését, különös tekintettel az Európai Unió Zöld Megállapodás megvalósítását elősegítő ESG keretrendszer integrálására. A hallgatók átfogó ismereteket szerezhetnek a fenntarthatósági rendszerszemlélet mellett az ESG fő területeiről, így többek között a klímaváltozás, a fenntartható erőforrás-használat, a körforgásos gazdaság, valamint a fenntarthatóság társadalmi és irányítási vonatkozásairól.