Hobo - a szabadság gyermeke a Debreceni Egyetemen
A Kossuth-díjas magyar bluesénekes, dalszerző, előadóművész, a Hobo Blues Band alapítója és énekese, Földes László volt a vendége kedden a DE Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézete és az oDEon Egyetemi Színház országosan egyedülálló Könnyű(?)Zenész ÉLETutak című sorozatának.
- Hobo egy legenda, egy olyan művész, akinek munkássága és szavai ezrekre, így rám is hatottak, tanítottak. Ezért hatalmas megtiszteltetés, hogy elfogadta meghívásunkat és megosztja velünk több mint hatvanéves pályafutásán átívelő élettapasztalatát a Könnyű(?)Zenész ÉLETutak programsorozat keretében – hangsúlyozta bevezetőjében a program házigazdája, Végh Veronika, az oDEon Egyetemi Színház vezetője.
Földes László elmondta, hogy bár ő is járt egyetemre, még sohasem tartott előadást egyetemi óra keretében. Így arra gondolt, hogy élete, karrierje történetét zenei betétekkel színesíti Kiss Zoltán gitárművész közreműködésével, amit örömmel fogadott a több mint háromszáz hallgatóból álló publikum.
Gyermekkoráról keveset beszélt, de az rögtön kiderült, hogy már akkor lázadó volt, hiszen ahogy fogalmazott: kettes volt magatartásból és folyton a marhaságon járt az esze, a tanára pedig egyszerűen csak a szocialista pedagógia csődjének nevezte. Később úgy tűnt, kosárlabdázó lesz belőle, hiszen játszott a Dózsában és a BEAC-ban is, de végül a veszprémi Vegyipari Technikumba sodorta az élet és érettségi után el is kezdett dolgozni a szakmájában. Hamarosan azonban behívták sorkatonának, ami bizonyos tekintetben meghatározó pont életében.
- Amikor Mezőtúron voltam katona, 1964 novemberében kicsempésztem egy tranzisztoros rádiót és az usánka sapka alatt a fülemhez raktam, kihúztam az antennát, forogtam az őrtoronyban lévő széken és közben kerestem a Luxemburgi Rádió adását. Akkor hallottam meg először A kis vörös kakas című bluest, amit a Rolling Stones játszott. Akkoriban még nem ismertük ezt a stílust és a zenekart sem, hiszen abban az időben Beatles-t hallgattunk. Azonnal beleszerettem a Stones-ba, szinte megtérített engem, nem tudtam, mi az, de azt igen, hogy az enyém – emlékezett vissza Hobo.
A Rolling Stones-hoz fűződő, szinte elválaszthatatlan kötelék mellett a Kossuth-díjas művész felidézte, miért tekintett bibliaként József Attila köteteire. Beszélt még Jaroslav Hašek szimbólummá vált regényalakjáról, Svejről és a világhírű olasz filmrendező Federico Felliniről is, akik szintén meghatározóak voltak életében.
Szó volt a fiatalságát és zenei munkásságát nem egyszer hátráltató szocialista éráról, amely minden lehetséges eszközzel próbálta gátolni zenei karrierjét a dalok betiltásától a letartóztatásig. Mindez azonban sohasem szegte kedvét, nem tántorította el attól, hogy egy olyan életművet hozzon létre, melynek alkotásain generációk nőttek fel és máig meghatározó, megkerülhetetlen része a magyar előadóművészetnek.
Földes László jövőre lesz 80 éves. Életéről, munkásságáról filmet forgatnak, melyhez az előadáson is készítettek felvételeket a stáb tagjai. A másfél órás rendezvény azonban kevésnek bizonyult a művésznek ahhoz, hogy minden számára érdekes történet elmeséljen és ahhoz kapcsolódó ikonikus szerzeményt bemutasson a színpadon, így Hobo szeretne még legalább egyszer egy rendhagyó órát tartani a Debreceni Egyetemen.
Sajtóközpont-TB