Buzánszky 100 – elindult a centenáriumi programsorozat
Buzánszky Jenő születésének századik, míg halálának tizedik évfordulójára emlékeznek a Debreceni Egyetemen, ahol egy éven át rendeznek különböző programokat, köztük tornákat, előadásokat, megemlékezéseket. A Buzánszky 100 rendezvénysorozat részleteiről kedden sajtótájékoztatón számoltak be.
Buzánszky 100 néven indított rendezvénysorozatot a Debreceni Egyetem. Az intézmény így tiszteleg a DE hivatalos utazó nagykövete, a kispályás labdarúgó-tornájának névadója, az Aranycsapat legendás hátvédjének, Buzánszky Jenőnek az emléke és szellemisége előtt.
Buzánszky Jenőnek kultusza van Debrecenben, amit utánozhatatlan egyéniségével, tudásával és hozzáállásával teremtett meg. Büszkék vagyunk rá, hogy egy ilyen legendás labdarúgó, mint ő, a kupánk mellé állt, a nevét adta hozzá, amíg tehette, személyesen akasztotta a győztesek nyakába az érmeket, és terjesztette a labdarúgás, a testmozgás fontosságát, szeretetét – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán rektor, aki megosztotta azt is, hogy az 1966-os világbajnokságot látta először életében a brazil verő magyar válogatottat.
Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja kiemelte: az egyetem a különböző rendezvények mellett mással is tiszteleg korábbi olimpiai bajnok labdarúgó előtt.
Létrehoztuk a Buzánszky Jenő Díjat, amelyet a Debreceni Egyetem sportjában és határon túli kapcsolataiban jeleskedő kollégák, belső és külső emberek kaphatnak majd meg. Buzánszky Jenő a Debreceni Egyetem hivatalos utazó nagyköveteként töltötte élete utolsó tíz évét. Rengetegszer járt itt is, nemcsak a kupa névadója volt, hanem előadásokat is tartott. Képviselte a Debreceni Egyetemet, utánpótlás játékosokat is ajánlott nekünk, a határon túlra is elvitte egyetemünk hírét. A Buzánszky Jenőről szóló 100 éves centenáriumi ünnepségsorozat is azt hivatott képviselni, hogy hirdessük, a Debreceni Egyetem szívén viseli a határon túli kapcsolatokat, ahogyan azt ő is tette, igazi magyarként – mondta el a kancellár.
Bölöni László, romániai magyar korábbi labdarúgó, edző, aki nemrégiben átvehette a Magyar Sportújságíró Szövetség Életmű-díját kiemelte: még sosem járt Debrecenben, de nagyon megtisztelő számára, hogy meghívták egy olyan csodálatos intézménybe, mint amilyen a Debreceni Egyetem.
Felidézte, mikor Buzánszky Jenőre gondol, egy egyszerű, közvetlen ember képe ugrik be számára, akivel Nagyváradon találkozott először, és nagyon boldog, hogy ismerhette.
Magyar Zoltán, a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa fővédnöke nem titkolta, szívesen állt a kupa mellé, hiszen úgy véli, kevés jobb eszköz kínálkozik a futballnál arra, hogy megszólítsák a fiatalokat. Mint mondta, a kezdeti családias légkör az évek során is megmaradt, azzal a különbséggel, hogy a torna résztvevőinek létszáma jócskán megugrott, ami nem is csoda, hiszen aki belekóstol, azt magával ragadja a hangulata és az, amit képvisel.
Sánta János, a BJLEK főszervezője a kupa lebonyolítását illetően fontosnak tartotta megemlíteni, hogy ebben a kiírásban is rekordszámú csapat jelentkezett, több mint 1400 résztvevő harcolt a legjobbaknak járó díjakért a 3 divízióban.
- A kispályás focitornát maga a névadó, Buzánszky Jenő is rendszeres látogatta, haláláig minden döntőn állandó díszvendég volt. Az egyetemi labdarúgó-bajnokság népszerűsége több mint 20 éve töretlen, a megmérettetés abból a szempontból is jelentős, hogy nem csupán egy sportversenyről van szó, hanem egy kiemelkedően hatékony összetartó erőt is jelent az egyetemi hallgatói közösség számára. A szemeszterekhez igazodó bajnoki rendszerben zajló tornára jelentkezők száma évről-évre rekordokat dönt – fogalmazott Sánta János, aki anno maga is Buzánszky Jenőtől vehette át a győztesnek járó érmet.