Az oktatásban két főállású lovasedző segédkezik itt az akadémián, továbbá a szakvezető Dr. Szabó Csaba is tart a hallgatóknak gyakorlati és elméleti órákat. Két évvel ezelőttig még csak 16 lova volt itt az intézménynek, mára 20 lovat kell tartanunk - akik majdcsak mindennap aktívan dolgoznak - a diákok képzéséhez. A félév a lovardában egy gyakorlati vizsgával zárul, amikor a tanulók számot adnak a félév során elsajátított tudásukról.
EÉ: - A hallgatóknak van lehetőségük részt venni lovassport versenyeken is?
- Igen, ahogy már említettem a hallgatók közül is sokan versenyeznek, nagyjából 10-15-en. Kisebb, 50-60 centis akadályokkal kezdik, de vannak olyanok is, akik már egész magas szinten sportolnak, akár 110-120 centiméter magas pályákon. Nem csak a környéken, hanem Budapesten és Szilvásváradon is tudnak indulni egy-egy rangosabb megmérettetésen. Néhány hallgató épp a közeljövőben - ha minden igaz tavasszal - készül letenni a rajtengedély vizsgáját.
Ez arról szól, hogy amíg nincs meg valakinek ez a képesítés, addig csak szabadidős, illetve felkészítő számokban nevezhetnek versenyekre. Ha ezt sikeresen teljesítették és meg van a rajtengedélyük, akkor indulhatnak nyitott számokban. Az érdeklődő hallgatóknak lehetőségük van a Lovasakadémia által rendezett versenyeken verseny-rendezési tapasztalatot is szerezni. A rendezésen való aktív részvételükkel hozzájárulnak a versenyeink sikeres lebonyolításához.
EÉ: - Hogyan zajlik a lótenyésztés az akadémián?
- Az egyetem állattenyésztő szakemberei már három évtizede az őshonos gidrán lovakat tenyésztik, melyek a génmegőrzésben és fajtafenntartásban aktívan szerepet kapnak. A Debreceni Egyetem tagintézménye az Agrár Kutatóintézet és Tangazdaság az Egyetemi Tangazdaság tenyészetében Kismacson és a Lovasakadémián a legdiverzebb gidrán populációt tartjuk.
Örömteli, hogy a legtöbb eredeti gidrán kancacsalád Debrecenben található. Itt, és a lovasakadémián történik a kancák fedeztetése. A fedeztetési szezon előtt egy párosítási tervet készítenek az egyetem lótenyésztő szakemberei, s ez alapján végzik majd a pároztatást vagy mesterséges termékenyítést. 8-9 hónapos vemhes koráig a kancák nálunk dolgoznak a lovardában, mivel fontos, hogy a vemhesség időszaka alatt is mozgatva legyenek a lovak.
Amikor fel kell készülniük az ellésre, akkor kikerülnek Kismacsi Állattenyésztési Kísérleti Telepre, ahol adottak a feltételek ahhoz, hogy nyugodtan tudjanak elleni s utána felnevelni a csikót. A szakma szabályai szerint féléves korukban lehet biztonságosan elválasztani a csikókat a kancáktól. Miután ez megtörtént a lovak visszatérnek ide az akadémiára és ugyanúgy folytatják tovább a mindennapi munkájukat.
EÉ: - Mesélnél egy kicsit az új díjugratóról, ifj. Szabó Gáborról?
- Gábor Mezőhegyes Chabala nevezetű pej kanca révén került aktívan kapcsolatba a Debreceni Lovasakadémiával. Országos- és nemzetközi szinten is elismert, rangos versenyek résztvevője. Korábban a nyírségi Timpex-ben lovagolt, ezt követően nyílt lehetősége arra, hogy haza tudjon térni Hajdú-Biharba, ugyanis Gabó debreceni születésű. Itt a lovardában adottak a körülmények ahhoz, hogy fel tudjanak készülni a versenyekre, mivel minden segítség, edzési lehetőség elérhető számukra. Gábor nem titkolt vágya az olimpián való részvétel, hiszen már 30 éve nem volt példa arra, hogy magyar díjugrató részt vegyen ezen a megmérettetésen.
Az ő és Mezőhegyes Chabala képességei együttesen lehetővé teszik azt, hogy kvalifikálódjanak az olimpiára. Ez egy hosszú folyamat, de Gábor folyamatosan és kitartóan készül a versenyekre. Rangos nemzetközi találkozókon, többcsillagos bajnokságokon kell olyan helyezéseket elérnie Chabalával, hogy jogosulttá váljanak arra, hogy induljanak az ötkarikás játékokon.
Mindemelett Chabala a tenyésztésben is részt vesz, jelenleg Mezőhegyesen van. Ez azonban nem befolyásolja, hogy közben rendesen fel tudjon készülni a versenyekre. Március közepén Budapesten voltak a fedeles döntőn, ott egy előkelő második helyezést értek el együtt 140 cm-es magasságon- csupán néhány másodperccel maradtak le az első helyezésről. Tudomásom szerint Gabó és Chabala még számos megmérettetésen vesznek részt ebben az évben hazai pályákon és külföldön egyaránt.